Faydalı Bilgiler


Proforma Fatura : Aliciya satilacak malin cinsi, kalitesi, tahmini fiyati ve bedeli, satis kosullari hakkinda bir bilgi vermek üzere düzenlenen ve daha çok bir teklif niteligi tasiyan fatura çesidir

Mense Sahadetnamesi : Bir malin üretildigi veya yapildigi ülkeyi gösteren ve idari makamlarinca (Ticaret Odalari) onaylanmis ve alici ülkenin konsoloslarinca vize edilen bir belgedir.

Serbest Bölge : Ulusal gümrük siniri disinda birakilmis özel idari statüye bagli yerlerdir. Vergi kanunlari ile mali yükümlülükler buralarda tamamen veya kismen uygulanmayabilir.

ATR Belgesi : Mallarin Türkiye'den Avrupa Birligi üyesi bir ülkeye veya Birlik üyesi bir ülkeden Türkiye'ye ihraç veya ithal edilmesinde kullanilan bir belgedir.

EUR 1 Belgesi : EUR 1 belgesi Türkiye'nin EFTA ülkeleri ile olan ticaretinde ve Avrupa Birligi ile demir - çelik ürünlerinde parafe ettigi Serbest Ticaret Antlasmasi kapsami ürünler ticaretinde kullanilan belge

T1: Avrupa Birligi'nde kullanilan 3 Transit Sistemi'nden, T2 ve TIR Sisteminin ardindan gelen T1 Sistemi,

a) Birlik disindan gelen mallarin teminatlandirilmasinda,

b) Birligin kendi ürünlerinin dolasimi söz konusu oldugundaysa, tesvik sisteminden ödeme alacak mallarin teminatlandirilmasinda, kullanilmaktadir.

Vesaik Mukabili Ödeme : Ihracatçinin malini gönderdikten sonra ithalatçinin ülkesindeki bir yetkili araci bankaya basvurarak söz konusu bankaya sevk evraki yolladigi ve bu evrakin ithalat bedelinin ödenmesinden sonra ithalatçiya teslimi konusunda talimat verdigi ödeme biçimidir.

Mal Karsiligi Ödeme : Ihraç edilen malin bedelinin, malin ihracatçi tarafindan teslim alinmasindan sonra ödenmesidir

Gida (Saglik) Sertifikasi : Sevki yapilan bitki ve bitkisel ürünün her türlü hastalik ve zararlidan arindirilmis oldugunu gösterir ve hem ihraç hem de ithal gümrügünde kullanilan, uluslar arasi geçerliligi olan bir sertifikadir.

T.C. SINIR KAPILARI
 
KAPIKULE (Edirne)
Bulgaristan'a çikar.
HAMZABEYLI (Edirne )
Bulgaristan'a çikar.
IPSALA (Edirne)
Yunanistan'a çikar.
SARP (Artvin)
Gürcistan'a çikar.
HABUR (Sirnak)
Irak'a çikar.
CILVEGÖZÜ (Hatay)
Suriye'ye çikar.
GÜRBULAK (Agri)
Iran'a çikar.
TÜRKGÖZÜ (Ardahan)
Gürcistan'a çikar.
DILUCU (Igdir)
Iran'a çikar.
 


ÜLKEMIZDEKI RO-RO HATLARI
 
Haydarpasa
-
Trieste (TR - Italya)
Çesme
-
Trieste (TR - Italya)
Çesme
-
Ancona (TR - Italya)
Tekirdag
-
Trieste (TR - Italya)
Kumport
-
Trieste (TR - Italya)
Zonguldak
-
Skodovsk (TR - Ukrayna)
Zonguldak
-
Evpatoria (TR - Ukrayna)
Samsun
-
Noworossisky (TR - Rusya)
Samsun
-
Ilyichevsky (TR - Ukrayna)
Trabzon
-
Sachi (TR-Rusya)
Mersin
-
Magosa (TR - K.K.T.C.)

ULUSLARARASI FONOGRAFIK ALFABET
 
A
ALFA
B
BRAVO
C
CHARLIE
D
DELTA
E
ECHO
F
FOXTROT
G
GOLF
H
HOTEL
I
INDIA
J
JULIETT
K
KILO
L
LIMA
M
MIKE
N
NOVEMBER
O
OSKAR
P
PAPA
Q
QUEBEC
R
ROMEO
S
SIERRA
T
TANGO
U
UNIFORM
V
VICTOR
W
WHISKY
X
X-RAY
Y
YANKEE
Z
ZULU
KAVRAMLAR SÖZLÜGÜ

Advance Freight (Önceden Ödenmis Navlun): Navlun konsimentosunun bir bölüm ödemesinin önceden geri kalan kisminin ise garanti edilen navlun gibi ödenildigi ödeme seklidir.

Air Cargo (Hava Konsimentosu): Uçakla tasinan veya tasinacak navlun, posta, express kargo gibi herhangi bir maldir. Yolcu bagajlarini içermez.

Aircraft Pallet (Uçak Paleti): Uçaga yüklenmeden önce, daha önceden birimlestirilmis yüklerin durdugu veya mallarin biraraya getirilip saklanarak birimlestirildigi platform veya paletin/(hava yüklemelerinde çogunlukla kalinlik 3 / 4 ’den 2’ye kadardir.) kullanilmasidir.  Paketleme uçaktaki mal tasima kapasitesinin çok daha etkin kullanilmasina ve daha iyi yönetilmesine imkan verir, özellikle makinelesmis sistemlerin bir parçasi olarak kullanildiginda palet yükleyicileri ve tasiyicilari gibi diger ilerlemeleri yönlendirir.

Air Freight (Hava Navlunu): Herhangi bir hacimde hava yoluyla mallarin tasinilmasi için saglanan servisdir.

Air Freight Forwarder (Hava Kargo Tasiyicisi): Iki yönlü hizmette bulunur. Hava navlun göndericileri hem yükleyici hemde direkt tasiyicidirlar. Çünkü mali kendi tarifelerinde gerçek yükleyiciden alirlar. Ve mali daha büyük birimler seklinde konsilde ederek havayollarina sunarlar. 
 Havayollarina göre yükleyici navlun yükleyicisi olan forwarder’lardir. Hava navlun göndericisi yani forwarder’lar her zaman oldugu gibi indirekt hava tasiyicisi olarak nitelendirilirler; birçok hava navlun göndericilerinin kendi uçaklari olmasina ragmen.

Bonded Warehouse (Gümrüklü Antrepo): Gümrük otoriteleri tarafindan izin verilerek mallarin depoda depolanmasinda; vergi ödemelerinin, mallarin depodan çekildigi zamana kadar ertelenmesidir.

Booking (Rezervasyon): Kargonun kabulü ve tasinmasi için gemi veya uçak firmasi ile önceden yapilan ayarlamadir.

Breakbulk (Önemli kisimlari parçalara ayirmak): Konsilde olan yüklemelerin ana konsimento formlarindan ayirarak tek tek ara konsimentolarini düzenlemek, ayni zamanda gümrük komisyonculugu veya son destinasyon için yeniden konsinye etmek içinde formlari ayirma sürecidir.

Brokerage (Gümrük Komisyonculugu): Malin son aliciya ulasmasi için döküman gümrüge gümrük islemlerinin yapilmasi için gider.

Cargo Agent (Kargo Acentasi): Bir acente (Örnegin ISC) havayolu tarafindan uluslararasi hava yüklemelerini talep ve prosesini takip etmek üzere tayin edilir. Kargo acentalarina havayollari tarafindan komisyon ödenir.

Carrier (Tasiyici): Yükleyici ile kontratli anlasmasina göre malin tasinmasi sorumlulugunu alan firmadir.

Certificate of Origin (Mensei Sehaadetnamesi): Belirli mallarin menseilerini (çogunlukla tarife kosullarina uygunluk için) ispati için talep edilen bir dökümandir

Chargeable Weight (Fiyatlandirmada Uygulanacak Agirlik): Hava navlun fiyatini belirlemede kullanilacak yüklemenin agirligidir. Ücretlendirilecek agirlik ebatsal agirlik olabilir veya konteyner yüklemelerinde konteynerin dara agirligindan az brüt agirligi olabilir.


Check Digit Number (Basamak Numarasi kontrölü): Bilgisayar sistemine hava konsimento numarasinin dogru girilmesini garantiye almak için tek basamakli hava konsimento numarasi kullanilir.
    
Collect Charges (Alinacak Ücretler): Mal dagitildiginda alicidan; malin satinalma bedelinin acenta tarafindan tahsil edildigi tasima hizmetidir; sonra ise ödeme tasiyici araciligiyla göndericiye aktarilir.  Acentalar bu hizmet için itibari degerde ücret alirlar. COD teriminin anlami; dagitimdan sonra ödemenin yapilacagi anlamindadir. COD hizmetinde kredi saglanmasi olanagi yoktur.


Commodity Code (Mal Kodu): Gümrük tarafindan ithalati veya ihracati yapilan belirli mala uygun numara verilir. Komisyonculuk prosesi çerçevesinde bu numara malin ithalati esnasinda ödenmesi gereken vergi oranini önceden yapilan kontratagöre olmasini saglayacaktir.

Conditions of Contract (Kontrat Sartlari): Mallarin tasinmasi için süre ve sartlar havayollari tarafindan belirlenmistir.  Bu sartlar; sorumluluk sinirlari, haklari, sinirlamalari, tazminatlari ve ebatsal agirlik kurallari gibi kurallari kapsar ve konsimento üzerinde yazili olarak bulunur.

Consignee (Alici): Yüklemenin alici kisisi olarak adlandirilan kisidir. Bu kisi yüklemenin alici kisisi olarak tayin edilen kisidir.

Consignment (Yükleme) : Bir veya birçok parçadan olusan, bir yükleyiciden tek seferde acenta tarafindan alinan yükün, bir lot olarak faturalandirildigi, bir ara konsimentonun düzenlendigi ve bu durumun yalnizca o yüklemeye has oldugu yüklemedir.

Consignor (Konsinye Eden): Malin gidecegi kisiyi belirten kisidir. Konsinye eden genelde yükleyicidir.

Consolidation (Consol), Konsalidasyon (Konsol): Eger 2 veya daha fazla yükleyicinin kargosu tek ana konsimento altinda düzenlendigi bir konteynere yüklendigi durumdur.

Consolidator (Konsolidatör): Hizmet saglayan mevcudiyet ayni zamanda hava tasiyicisi tarafindan da saglanir; gerçek tasiyicidan bagimsizdir, hava tasiyicisina sunmak üzere digerlerinin paket konsalidasyonundan gelir saglar.  Bir hava navlun konsalidatörü, konsalidatör gibi isler.

Container (Konteyner): Ortak ebatlar olarak 20 ayak; 40 ayak ve 45 ayak boyunda birçok modelde mallarin tasinmasi için kullanilan dikdörtgen çelik kutudur. Bütün konteynerler ayni uzunluktadir. Yükseklik için bir standart var olmamaktadir.

Containerisation (Konteynerleme): Pratik veya teknik olarak bir kutunun içine belirli sayida paketlerin yerlestirildigi ve bu sekilde korunuldugu ve tek bir birimmis gibi mallarin biraraya getirilmesidir.

Country of Export (Malin ilk ihraç edildigi ülke): Genellikle ama gerekli oldugu için degil ticari malin imal edildigi veya üretildigi veya ilk ihracatin gerçeklestigi ülkedir. Örnegin ticari malin Isviçre’de üretildigini ve Almanya/Franfurt yoluyla Ingiltere’ye ihracatinin yapildigini düsünürsek burada Isviçre Malin ilk ihraç edildigi ülkedir.

Courier (Kurye): Yüklemelere eslik etme görevindedir. Bazi kurye sirketleri; eslik etme göreviyle birlikte, zaman konusunda hassas olan döküman ve paketleri ayni gün veya bir sonraki gün kapidan kapiya teslim etme hizmeti sunarak ful tasima hizmeti saglarlar.

Customs (Gümrük): Mallarin bir ülkeden digerine akisini düzenlemek ve ülke durumuna, ithalat ve ihracatlara göre vergi toplamak için dizayn edilmis devlet otoritesidir.  Böyle vergi toplamada prosedürlere ayni zamanda süre de isler.

Dangerous Goods (Tehlikeli Mallar): Insan sagligina can ve mal güvenligine risk teskil edebilecek madde veya esyalar ve hava ile tasinildiginda son yayimlanmis sekli ile ICAO – (Tehlikeli Maddelerin güvenli tasinmasi için teknik talimatlar) ve IATA Tehlikeli Maddeler Düzenlemelerine göre siniflandirilmis mallardir. Tehlikeli mallar yurtiçine ve yurtdisina tasinabilir.

Declared Value for Carriage (Tasima için bildirilmis deger): ISC tarafindan mallarin bedelinin havayolu tasiyicisina bildirilmesinin amaci; ücretlendirmeyi ve tasiyicinin kayip, hasar ve gecikme durumlarinda sorumlulugunun sinirlarini belirlemektir.

Declared Value Customs (Gümrük için bildirilmis deger): Mallarin içeriginin satis fiyati veya içerigin satis için olmamasi durumunda esdeger oldugu maliyetidir.  Miktarin bildirilmis tutara esit veya daha fazla  olmasi gerekmektedir.

Demurrage (Demuraj): Daha önceden belirlenmis zamanin ötesinde yer isgal eden yükleyiciden isgal edilen yer ve zamana göre ücret tahsil edilir. Kargonun gümrük islemlerinin geciktigi durumlarda gemi sahibine yükleme ve bosaltmadaki gecikme için ve daha önce anlasilan sartlara göre ücret ödemesi yapilir.

Dense Cargo (Brüt agirligi fazla olan kargo): Özellikle brüt agirligi bakimindan agir olan mallardir.

Destination (Destinasyon): Kargo tasimasinin sona erdigi son sehir veya ülke.

Dimensional Weight (Hacimsel Agirlik): Ebatsal agirlik hacimsel agirligi, metre küpe göre olan agirligi gösterir. Hem ekonomik olarak navlunun hareket etmesi, hemde uçaga etkin sekilde yerlestirilmesi faktörleri için metreküpe göre agirligin hesaplanmasi etkin yükleme yapilmasi açisindan en önemli tasima özelligidir. Makinalar gibi bazi mallarin nisbeten ebatsal agirligi daha fazladir.  Kadin sapkasi gibi digerleri nisbeten daha düsük bir ebatsal agirliga sahiptirler. Bundan dolayi, ebatsal agirlik kurali; gerçek agirlik hesaplanmasindan ziyade metreküpe bagli ebatsal agirligi temel alan; düsük hacimli mallara pratikte uygulanabilir sekilde gelismistir. Örnek: Birçok uluslararasi hava yüklemeleri için her 6.000 m3 için 1 kg.’dir. Bazi tasiyicilar yüksek hacimli mallar için indirimler verebilmektedir.

Distribution Service (Dagitim Hizmeti): ISC’nin bir yükleyiciden kabul ettigi yüklemenin altinda, bu tek yüklemenin mallarinin tasinmasindan sonra malin gidecegi destinasyon sayisina göre parçalara ayrilarak birçok aliciya dagitiminin yapilmasi islemidir.

Duty (Vergi): Ülkenin gümrük otoritesi tarafindan ithalatlarda ödenmesi gereken vergi yükü vardir. Vergilendirme genellikle malin degerine göre yapilir.

Export License (Ihracat Lisansi) : Belirlenmis destinasyonlara belirli mallarin ihracatinin yapilabilmesi için devletten izin alinmasi gerekmektedir.  Lisansi olanlar bu izni almislardir ve bu ihracati gerçeklestirebilirler.

Export Service (Ihracat Servisi): Havayollari, gemi acentalari (line’lar) veya Forwarder’lar; yükleyici isteklerine göre, transfere dayali birçok hizmeti, depolamayi ve ihracati yapilacak malin dökümantasyonunun gerçeklesmesi islemlerini yerine getirirler. Bütün havayollari ve gemi acentalarinin orijin havaalani veya limandan destinasyon havaalani ve limanina bütün uygun transfer ve dökümantasyon prosedürleri ve uygulanacak fiyatlarin bir tarifesi vardir.

FMC – Federal Maritime Commission (Federal Denizcilik Komisyonu): FMC deniz tasimaciliginda düzenleyici etken konumundadir.

Freight (Navlun): Mal, her tür esya, küçük paketlerinde dahil oldugu hizmet havaalanina tasinmasi için sunulur.  Posta, express ve yolcu bagajlari dahil degildir.

Gross Weight (Brüt Agirlik): Paketlerin ve konteynirlarin metaryellerinin agirliginin da dahil oldugu bütün yükün agirligidir.

House Air Waybill (Ara Konsimento): Acentalar tarafindan hava navlunu için kullanilan yükleme dökümanidir. Bir ara konsimento bir müsteriden digerine konsinye edilecektir ve her yükleme için belirli referansi olacaktir. Bu tasinilacak yük için; sorumluluk sinirlari ve talep edilen prosedürlerin yeraldigi kontrat acentanin tasima sartlarini kapsar. Ara konsimento ayni zamanda destinasyon acentasi için yükleme talimatlarini, malin tanimini ve uygulanacak tasima ücretlerini de içinde barindirir.

HTS - Harmonized Tariff Schedule (Uyumlandirilmis Uygulama Çizelgesi): Çok amaçli uluslararasi mal siniflandirma sistemi üreticilere, tasiyicilara, ihracatçilara, ithalatçilara, gümrüklere, istatistikçilere ve digerlerine uluslararasi ticaret baglaminda tek mal kodu kullanimini saglar. CCC (Gümrük Birligi Konseyi) altinda ve destegiyle gelisen Brüksel’deki uluslararasi gümrük organizasyonunda bu kod; uluslararasi ticarette kullanilan yaklasik 5.000 baslik ve altbasligi altindaki mallari tanimlamayi kapsayan hiyerarsik olarak yapilandirilmis ürün bilimsel adlandirmalari barindiriyor.

Hazardous Material (Riskli, zararli, tehlikeli madde): Anlami su ki; Amerikan Tasima Sekreterliginin tanimladigi bir madde veya metaryal ticarette tasinirken, sagliga can ve mal güvenligine nedensiz risk getiriyor mu? Baslik 9, Federal Kurallarin (U.S.) kodundan 100-199 bölümlr, bu konuyu kapsiyor. Bu riskli mallarin yurtiçi tasimasi yapilabilir, fakat eger yurtdisina dogru uluslararasi bir tasima gerçeklesecekse tehlikeli maddeler olarak siniflandirilmalidir. Ayni zamanda KISITLANMIS MALLAR ve TEHLIKELI MADDELER kismini görünüz.Import License (Ithalat Lisansi): Ulusal devlet tarafindan istenen ve yayimlanan mallarin kendi ülkelerine ithalatinin iznini anlatan dökümandir.

In Bond: Ülkeye girecek olan mala uygulanan ‘In Bond’ ifadesi gümrük kurallari ve prosedürleri altinda olmayi ve kargonun gümrük islemlerinin yapilmasinin; malin ana konsimentosunda belirtilen destinasyonda zaman kaybi olacak olan gümrükleme islemlerini ülke içindeki gümrüge ulasana kadar gerçeklesmemesini ve ertelenmesini ifade eder.

Integrated Cargo Service (Bütünlestirilmis-Entegre Kargo Servisi): Bütün parçalarin birlesmesinden olusan kargo sistemi; hava tasimaciligi, forwarder’lik, yer hizmetleri ve acentalar olarak kombine hizmet verir.

Internatinal Air Transport Association-IATA  (Uluslararasi Hava Tasima Birligi): Uluslararasi hatlarda hizmet veren 100’den fazla ülkenin havayollari için ticaret ve hizmet organizasyonudur. IATA; konteynerleme programlari, navlun idaresi teknikleri ve bazi havayollari için üniforma fiyat ve kurallarin gelisiminide kapsayan konularda ve uluslararasi hava navlununda acentalar namina faaliyette bulunur.

Joint Rate (Iki veya daha fazla fiyat): Havadaki hava tasiyicilari ve yerdeki tasiyicilarin teklifte 2 veya daha fazla sayida oldugu fiyatlandirmanin tek bir fiyat teklifinde gösterilmesi.

Letter of Credit (L/C) (Akreditif): Saticinin; aliciyi belirli süre içinde belirli miktarda parayi yatirmasi için yetkilendiren, banka tarafindan malin alicisinin talimatlari için yayinlanan belgedir.  Genellikle kesin yükleme dökümanlari verilen sürede verilir.

Logistics (Lojistik): Ürünlerin, orijinden destinasyona, müsteri envanteri ve dagitim çizelgesi istegine uygunlukla ürünlerin hareket etme faaliyetidir. Kendi varliklari olmayan lojistik servis saglayicilari navlunun tasinmasina dahil olan ekipmanlara sahip degildirler.

Marks (Notlar): Yüklenecek konteyner ve paketlerin üzerinde; adres etiketleri, kutu açiklamalari, ikazlar veya direct uyarilar gibi bilgiler vardir.

Master Air Waybill (MAWB): Havayollari tarafindan hava navlunu için kullanilan yükleme belgesidir. Ana konsimento genellikle ISC ofisinden, digerine konsinye edilir ve bir çok ara konsimentonun biraraya gelmesinden olusur. Sorumluluk sinirlari ve hak prosedürleri gibi konulari kapsayan tasiyici tasima sartlarini detaylandiran bir kontrattir. Hava konsimentosu ayni zamanda havayollarina yükleme talimatlarini, malin tanimini, uygulanabilecek tasima ücretleri bilgisinide kapsar.

Master Bill of Loading (MBL) (Ana konsimento) : Line’larla yapilan kontrata göre mallarin yüklenmesi için düzenlenen deniz dökümanidir.  Ana konsimentonun deniz dengi ve tasiyicisi için yapilan kontrattir.

Minimum Charge (Minimum Ücretlendirme): Malin ne kadar küçük oldugu dikkate alinmaksizin her tür kargo için uygulanabilir en düsük fiyattir.

Origin (Orijin): Kargo tasimasinin basladigi sehir veya ülke.

Pallet (Palet) : Üst yüzeyi düz, üstünde mallarin birlestirildigi, file ve seritlerle saglamlastirilan metal çerçeveli bir platformdur.

Pilferage (Hirsizlik,Çalmak): Yüklenecek paketlerin içeriklerinin bir kisminin çalinmasi.
Port of Entry (Giris Limani): Herhangi bir havaalani veya limanin; ticaret esyasi girislerinin kabulü, vergilerin toplanmasi ve gümrük prosedürlerinin degisik versiyonlarinin uygulamak gibi amaçlara hizmet etmesi için devlet otoriteleri tarafindan görevlendirilmesidir.

Prepaid Charges (Navlunun yükleyici tarafindan ödendigi durumlar): Tasima ticareti çerçevesinde baktigimizda yükleme masraflarini yükleyici firma öder.

Proforma: Diger bir döküman adiyla birlestirilerek kullanilirsa (proforma fatura, proforma manifesto gibi), bunun anlami müsteri isteklerini karsilayarak müsteri memnuniyetini saglamak için, resmi olmayan bir dökümanin istenen dökümanlarin varisindan önce veya hazirlanisindan önce sunulmasidir.

Proof of Delivery (Teslimatin Kaniti): Paketi kimin imzaladigini, tarih ve dagitim tarihini kapsayan bilgilerin saglanmasi.

Restricted Articles (Kontrollü Maddeler): Havayolu dilinde tehlikeli madde anlamina gelmektedir. Kontrollü maddeler yurtiçinde tasinabilir ve havayolu ile uluslararasi tasindiginda tehlikeli madde olarak siniflandirilmalidir.

Shipper’s Letter of Instruction (SLI) (Yükleyici Talimatlari): Yükleyicinin acentayi kendi adina konsimento basmasi için yetkilendirdigini gösteren bir form kullanilmaktadir. Bu form yüklemenin bütün detaylarini kapsar ve acentayi ihracat için konsimento kullanmasi konusunda yetkilendirir.

Storage (Depolama): Uçak paletlerinin acentalar tarafindan veya navlun alicilari tarafindan alikonulmasi için belirlenmis bir serbest süre vardir. Hava için; bir havayolu kendi konteynerin birimlerini ISC’ye yüklemesi ve bosaltmasi için sunacaktir. Bu olayda konteynirin belirlenmis zamandan önce havaalanina dönmedigi durumlarda (Çogunlukla 36-48 saat arasi) tasiyici tarafindan her 24 saat periyodunda veya daha önceden belirlenmis zaman dilimine göre bir ücret tahsis edilmelidir. Deniz için Demuraj’a bakiniz.

Surveyor (Gözden Geçirici): Deniz uzmanidir, maldaki hasari inceler, sebebini, dogasini ve hasarin büyüklügünü ve tamir metodlarini tanimlar. Uydurma hareket etmez tersine bütün hareketleri; önyargisiz,  süre ve sartlara uygunluk politikasindadir.

Tare Weight (Dara Agirligi): Konteyner veya paketleme malzemelerinin içindeki maddeler olmadan hesaplanan agirligidir.

Tariff (Tarife): Uygulanabilir kurallar, fiyatlar ve malin hareketi için gerekli döküman hazirlanmasidir. Tarife; yükleyici için tasiyici kontratinin, alicinin ve tasiyicinin kontrati üzerine hazirlanir. Yurtiçi tarifelere ek olarak bazi havayollari özel servisler koyarak kendi tarifelerini yürürlüge koyarlar.

Tracking/Tracing (Izleme/Takip): Acenta; yüklemenin hareketi ve duraklamalarini, orijinden destinasyona sisteme kayit eder.

Weight Break(Kirilma Noktasi): Malin agirligindaki iyi bir yükselis seviyesinde hava navlun fiyatini düsürme imkani verir. Fiyat seviyelerinin artislari genelde söyle olur ; Min.,-45,+45, 100, 300, 500, 1.000 ve +1000.  
 

SEKTÖR KISALTMALARI
 
 
A2A
Airport to Airport Havaalanindan Havaalanina
AMS
Automated Manifest System Otomatik Manifesto Sistemi
A/R
Accounts Receivable Alacak Hesaplari
AWB
Air Waybill Hava Konsimentosu
B2B
Back to Back Bir ana konsimento altinda, bir firmanin yüklemesinin yapilmasi
BAF
Bunker Adjustment Factor Yakit Ayarlama Faktörü
B-L
Bill Of Lading Konsimento BM Branch Manager Sube Müdürü
C&V
Classification Value Siniflandirma Degeri
C.O.D
Collect(cash)on Delivery Teslimde Pesin
C/N
Credit Note Alacak Senedi
C/O
Certificate Of Origin Mensei Sahadetnamesi
CAF&CAC
Currency Adjustment Factor Döviz Ayarlama Faktörü
CAR
Commecial Activity Report Ticari Faaliyet Raporu
CES
Customs Exam Site Gümrük Muayene Yeri
CF
Customs Form Gümrük Formu
CFS
Container Freight Station Konteynir Depo Istasyonu
CHG.WT
Chargeable Weight Hacimsel Agirlik
CINV
Commercial Invoice Ticari Fatura
CLH
Clearing House Gümrügün Yapildigi Yer
COB
Confirmd On Board Yolda Konfirme Edilmis
CST
Commodity Specialist Team Mal Uzman Takimi
CY
Container Yard Konteynir Istif Sahasi
D/N
Debit Note Borç Senedi
D/O
Delivery Order Ordino
EDI
Electronic Data Interface Elektronik Bilgi Alisverisi
EAP
Enviromental Protection Agency Çevre Koruma Acentesi
F&W
Fish& Wild Balik ve Vahsi Hayat
2FF
Foreign To Foreign Genellestirilmis Tercihler Sistemi
FCL
Full Container Load Ful Konteynir Yükü
FDA
Food&Drug Administration Yiyecek Içecek Yönetimi
FIATA
International Federation Of Freight Forwarders Uluslararasi Nakliye Tasiyicilari Federasyonu
FTL
Full Truck Load Ful Kamyon Yükü
G.O
General Order Genel Siparis
GM
Genaral Manager Genel Müdür
GSP
Generalized System Of Preferences Genellestirilimis Tercihler Sistemi
H
Height Yükseklik
HAWB
House Air Waybill Ara Konsimento(Hava)
H-BL
House Bill Of Lading Ara Konsimento(Deniz)
HQ
Headquarter Sirket Merkezi
HTS
Harmonized Tarif Schedules Uyumlastirilmis Tarifname Çizelgesi (GTIP No)
IATA
International Air Transport Association Uluslararasi Tasima Birligi
INV
Invoice Fatura
INET
Intranet Sirket Içi Internet
IV
Commercial Invoice Value Ticari Fatura Bedeli
L
Length Uzunluk-Boy
LAN
Local Area Network Yerel Network Agi
LC&L/C
Letter of Credit Akreditif
LCL
Less Than Container Load Bir Konteynirdan Az Yük
LTL
Less Than Truck Load Bir Kamyondan Az Yük
MAWB
Master Air Waybill Ana Konsimento(Hava)
M-BL
Master Bill Of Lading Ana Konsimento(Deniz)
MID
Manufacturer Identification Number Üretici Tanimlama Numarasi
MIS
Managed Information Systems Kontrollü Bilgi Sistemleri
N/A
Not Applicable Uygun Olmayan(degil).
NDC
Non-Dutiable Charge Vergilendirilmeyen Ücret
NDV
Non-Dutiable Value Vergilendirilmeyen Deger
NSM
National Sales Manager Ulusal(Ülke) Satis Müdürü
NVOCC
Non-Vessel Operating Common Carrier Gemi Donatani Olmayan Tasiyici
O/H
On Hand Elde
O-BL
Original Bill Of Lading Orjinal Konsimento
O/D
Overdue Vadesi Geçmis
P.O
Purchase Order Siparis ( Is ) Emri
PINV
Proforma Invoice Proforma Fatura
PLT
Pallet Palet
PNC
Preliminary Notice Of Claim Ön Kayip/Hasar Raporu
QMR
Quality Management Review Kalite Yönetimi Gözden Geçirilmesi
SED
Shippers Export Declaration Yükleyici Ihracat Deklarasyonu
SOP
Standart Operating Procedures Standart Operasyon Prosedürleri
UC
Unit Cost Birim Maliyet
ULD
Unit Loading Device Birim Yükleme Aleti
UN
United Nations Birlesmis Milletler
UP
Unit Price Birim Fiyat
VAT
Value-Added Tax Katma Deger Vergisi
VSL
Vessel Gemi
W
Width En
WAN
Wide Area Network Genis Network Agi
WTO
World Tarde Organization Dünya Ticaret Örgütü
ZP
Zip Code Posta Kodu
YANICI / PATLAYICI KARGO BiLGiLERi VE SINIFLANDIRILMASI

SINIF 1:  PATLAYICILAR (EXPLOSIVES) 

Gemide istifleri personel mahallinden ve gemi teknesinden uzaga, ambar kapaklarinin hemen altina yapilmalidir. Bu sinifa dâhil örnek maddeler: Kara Barut, Fisek, Sis Bombasi, Cephane, Dinamit vb.

SINIF 2:  GAZLAR (GASES) 

SINIF 2.1   YANICI GAZLAR (FLAMMABLE GAS): Her türlü isi kaynagindan ve personel mahallinden uzaga istiflenmelidir. Bu sinifa dâhil örnek maddeler: Asetilen, Etan, Etilen, Metan, Hidrojen, Çakmak Gazi vb.

SINIF 2.2   ZEHIRLI GAZLAR (TOXIC GAS): Her türlü isi kaynaklarindan, personel mahallinden ve yiyecek maddelerinden uzaga istiflenmelidir. Bu sinifa dâhil örnek maddeler: Amonyak, Flor, Prüssik Asit, Klorit, Karbon monoksit vb.

SINIF 2.3   YANICI OLMAYAN SIKISTIRILMIS GAZLAR (NON-FLAMMABLE COMPRESSED GAS): Güverte veya güverte altinda, iyi havalandirilmis serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Bu gazlarla doldurulmus tüpler isi aldiklari zaman genlesirler ve bu da patlamalara neden oldugu için çok tehlikelidirler. Bu sinifa dâhil örnek maddeler: Argon, Helyum, Karbondioksit, Hava Gazi, Oksijen vb.

SINIF 3 : YANICI SIVILAR (FLAMMABLE LIQUID) 

Yanici sivilar isinmalari halinde, buharlasan gazin yanma noktasina göre, 3 gruba ayrilirlar.

SINIF 3.1 BENZIN: Yanma noktasi 180 C'den düsüktür. Daima güverte üstünde     istiflenmelidir.

SINIF 3.2 MAZOT: Yanma noktasi 180 C ile 230 C arasindadir. Güverte üstünde veya güverte altinda istiflenmelidir.

SINIF 3.3 MAZOT: Yanma noktasi 230C ile 610C arasindadir. Güverte altinda istiflenmelidir.

SINIF 4:  KATILAR (SOLID) 

SINIF 4.1  YANICI KATILAR (FLAMMABLE SOLID): Güverte veya güverte altina istif edilmelidirler. Yasam mahallerinden uzak tutulmalidirlar. Bu sinifa dâhil örnek maddeler: Alüminyum Tozu, Sellüloid, Naftalin, Kirmizi Fosfor, Filmler, Neft Yagi, Kuru Lifler vb.

SINIF 4.2  KENDI KENDINE YANABILEN KATILAR (SPONTENOUSLY COMBUSTIBLE): Çok iyi havalandirilmis yerlerde istiflenmeli, istif aralari hava sirkülasyonunu saglayacak sekilde olusturulmalidir. Bu sinifa dâhil örnek maddeler: Kopra, Balik Unu, Kuru Ot, Mangal Kömürü vb.

SINIF 4.3  ISLANDIGINDA YANABILEN KATILAR (DANGEROUS WHEN WET): Su ile temas ettiklerinde veya islandiklarinda, yanma özelligi gösteren katilardir. Iyi havalandirilmis kuru yerlerde muhafaza edilmeli ve su ile temasindan mutlak suretle kaçinilmalidir. 
Bu sinifa dâhil maddeler: Alkalin alasimlar, Baryum, Karpit, Ferro Silisyum, Natriyum, Magnezyum vb.

SINIF 5: OKSITLEYICI MADDELER (OXIDIZING SUBSTANCES) 

SINIF 5.1 OKSITLEYICI MADDELER (OXIDIZING AGENT): Bu sinifa giren maddeler, oksijen açiga çikartmak suretiyle yanmayi kolaylastirici bir ortam meydana getirirler. Bu özellikleri nedeniyle yanici maddelerin yanina istiflenmemelidirler. Bu sinifa dâhil örnek maddeler: Nitrat, Suni Gübre, Amonyum Sülfat, Baryum Klorat vb.

SINIF 5.2  ORGANIK PEROKSITLER (ORGANIC PEROXIDE): Bu sinifa giren maddeler yanici olabilecekleri gibi, patlayici da olabilirler. Güverte üstüne örtülü olarak, kuru ve serin yerlere konulmalidir. Bu sinifa dahil örnek maddeler :Bütün peroksitler bu sinifa dahildir.

SINIF 6: ZEHIRLEYICILER (TOXIC) 

SINIF 6.1  ZEHIRLEYICI MADDELER (TOXIC): Zehirleyici maddeler insan vücuduna agiz yoluyla girebilir ve insani öldürebilirler. Bu nedenle yiyecek, içeceklerden, yasam mahallerinden ve tütün gibi nem çikaran maddelerden uzaga istiflenmelidirler. Bu sinifa dâhil maddeler: Arsenik, Anilin, Baryum Oksit, Fenol, Nikotin, Kursun, Siyanür, Civa ürünleri vb.

SINIF 6.2   MIKROPLU (BIYOLOJIK) MADDELER (INFECTIOUS SUBSTANCE): Bu maddeler mikrop ihtiva ettiklerinden hastaliklara sebep olurlar. Yiyecek, içecek ve yasam mahallerinden uzaga istiflenmelidirler. Tehlike arz eden durumlarda en yakin saglik otoritesine haber verilmelidir. Bu sinifa dahil maddeler :Kemik,Kemik Yagi, Sikistirilmis Et Atiklari, Hayvan Derileri, Kan Tozu,vb.

SINIF 7   :RADYOAKTIF MADDELER (RADIOACTIVE) 

Bu maddeler özel kaplar içerisinde nakledilirler. Kaplarin mutlak suretle hasarsiz olmasi gerekmektedir. Tercihen güverte üstüne, personel mahallinden, besin maddelerinden, banyo edilmemis filmlerden, ilaçlardan ve      kimyasal maddelerden uzaga istiflenmelidirler. 
 
ÜLKE
TELEFON KODU
Afghanistan
93
Albania
355
Algeria
213
American Samoa
1 684
Andorra
376
Angola
244
Anguilla
1 264
Antarctica
672
Antigua and Barbuda
1 268
Argentina
54
Armenia
374
Aruba
297
Australia
61
Austria
43
Azerbaijan
994
Bahamas
1 242
Bahrain
973
Bangladesh
880
Barbados
1 246
Belarus
375
Belgium
32
Belize
501
Benin
229
Bermuda
1 441
Bhutan
975
Bolivia
591
Bosnia and Herzegovina
387
Botswana
267
Brazil
55
British Virgin Islands
1 284
Brunei
673
Bulgaria
359
Burkina Faso
226
Burma (Myanmar)
95
Burundi
257
Cambodia
855
Cameroon
237
Canada
1
Cape Verde
238
Cayman Islands
1 345
Central African Republic
236
Chad
235
Chile
56
China
86
Christmas Island
61
Cocos (Keeling) Islands
61
Colombia
57
Comoros
269
Cook Islands
682
Costa Rica
506
Croatia
385
Cuba
53
Cyprus
357
Czech Republic
420
Democratic Republic of the Congo
243
Denmark
45
Djibouti
253
Dominica
1 767
Dominican Republic
1 809
Ecuador
593
Egypt
20
El Salvador
503
Equatorial Guinea
240
Eritrea
291
Estonia
372
Ethiopia
251
Falkland Islands
500
Faroe Islands
298
Fiji
679
Finland
358
France
33
French Polynesia
689
Gabon
241
Gambia
220
Gaza Strip
970
Georgia
995
Germany
49
Ghana
233
Gibraltar
350
Greece
30
Greenland
299
Grenada
1 473
Guam
1 671
Guatemala
502
Guinea
224
Guinea-Bissau
245
Guyana
592
Haiti
509
Holy See (Vatican City)
39
Honduras
504
Hong Kong
852
Hungary
36
Iceland
354
India
91
Indonesia
62
Iran
98
Iraq
964
Ireland
353
Isle of Man
44
Israel
972
Italy
39
Ivory Coast
225
Jamaica
1 876
Japan
81
Jordan
962
Kazakhstan
7
Kenya
254
Kiribati
686
Kosovo
381
Kuwait
965
Kyrgyzstan
996
Laos
856
Latvia
371
Lebanon
961
Lesotho
266
Liberia
231
Libya
218
Liechtenstein
423
Lithuania
370
Luxembourg
352
Macau
853
Macedonia
389
Madagascar
261
Malawi
265
Malaysia
60
Maldives
960
Mali
223
Malta
356
Marshall Islands
692
Mauritania
222
Mauritius
230
Mayotte
262
Mexico
52
Micronesia
691
Moldova
373
Monaco
377
Mongolia
976
Montenegro
382
Montserrat
1 664
Morocco
212
Mozambique
258
Namibia
264
Nauru
674
Nepal
977
Netherlands
31
Netherlands Antilles
599
New Caledonia
687
New Zealand
64
Nicaragua
505
Niger
227
Nigeria
234
Niue
683
Norfolk Island
672
North Korea
850
Northern Mariana Islands
1 670
Norway
47
Oman
968
Pakistan
92
Palau
680
Panama
507
Papua New Guinea
675
Paraguay
595
Peru
51
Philippines
63
Pitcairn Islands
870
Poland
48
Portugal
351
Puerto Rico
1
Qatar
974
Republic of the Congo
242
Romania
40
Russia
7
Rwanda
250
Saint Barthelemy
590
Saint Helena
290
Saint Kitts and Nevis
1 869
Saint Lucia
1 758
Saint Martin
1 599
Saint Pierre and Miquelon
508
Saint Vincent and the Grenadines
1 784
Samoa
685
San Marino
378
Sao Tome and Principe
239
Saudi Arabia
966
Senegal
221
Serbia
381
Seychelles
248
Sierra Leone
232
Singapore
65
Slovakia
421
Slovenia
386
Solomon Islands
677
Somalia
252
South Africa
27
South Korea
82
Spain
34
Sri Lanka
94
Sudan
249
Suriname
597
Swaziland
268
Sweden
46
Switzerland
41
Syria
963
Taiwan
886
Tajikistan
992
Tanzania
255
Thailand
66
Timor-Leste
670
Togo
228
Tokelau
690
Tonga
676
Trinidad and Tobago
1 868
Tunisia
216
Turkey
90
Turkmenistan
993
Turks and Caicos Islands
1 649
Tuvalu
688
Uganda
256
Ukraine
380
United Arab Emirates
971
United Kingdom
44
United States
1
Uruguay
598
US Virgin Islands
1 340
Uzbekistan
998
Vanuatu
678
Venezuela
58
Vietnam
84
>Wallis and Futuna
681
West Bank
970
Yemen
967
Zambia
260
Zimbabwe
263

ÜLKE
A2
A3
NUMARA
 
AFGHANISTAN
AF
AFG
004
ALAND ISLANDS
AX
ALA
248
ALBANIA
AL
ALB
008
ALGERIA
DZ
DZA
012
AMERICAN SAMOA
AS
ASM
016
ANDORRA
AD
AND
020
ANGOLA
AO
AGO
024
ANGUILLA
AI
AIA
660
ANTARCTICA
AQ
ATA
010
ANTIGUA AND BARBUDA
AG
ATG
028
ARGENTINA
AR
ARG
032
ARMENIA
AM
ARM
051
ARUBA
AW
ABW
533
AUSTRALIA
AU
AUS
036
AUSTRIA
AT
AUT
040
AZERBAIJAN
AZ
AZE
031
BAHAMAS
BS
BHS
044
BAHRAIN
BH
BHR
048
BANGLADESH
BD
BGD
050
BARBADOS
BB
BRB
052
BELARUS
BY
BLR
112
BELGIUM
BE
BEL
056
BELIZE
BZ
BLZ
084
BENIN
BJ
BEN
204
BERMUDA
BM
BMU
060
BHUTAN
BT
BTN
064
BOLIVIA
BO
BOL
068
BOSNIA AND HERZEGOVINA
BA
BIH
070
BOTSWANA
BW
BWA
072
BOUVETISLAND
BV
BVT
074
BIRAZIL
BR
BRA
076
BRITISH INDIAN OCEAN TERRITORY
IO
IOT
086
BRUNEI DARUSSALAM
BN
BRN
096
BULGARIA
BG
BGR
100
BURKINA FASO
BF
BFA
854
BURUNDI
BI
BDI
108
CAMBODIA
KH
KHM
116
CAMEROON
CM
CMR
120
CANADA
CA
CAN
124
CAPE VERDE
CV
VPV
132
CAYMAN ISLANDS
KY
CYM
136
CENTRAL AFRICAN REPUBLIC
CF
CAF
140
CHAD
TD
TCD
148
CHILE
CL
CHL
152
CHINA
CN
CHN
156
CHRISTMAS ISLANDS
CX
CXR
162
COCOS (KEELING) ISLANDS
CC
CCK
166
COLOMBIA
CO
COL
170
COMOROS
KM
COM
174
CONGO
CG
COG
178
CONGO, THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE
CD
COD
180
 
COOK ISLANDS
CK
COK
184
COSTA RICA
CR
CRI
188
COTE D’IVOIRE
CI
CIV
384
CROATIA
HR
HRV
191
CUBA
CU
CUB
192
CYPRUS
CY
CYP
196
CZECH REPUBLIC
CZ
CZE
203
DENMARK
DK
DNK
208
DJIBOUTI
DJ
DJI
262
DOMINICA
DM
DMA
212
DOMINICAN REPUBLIC
DO
DOM
214
ECUADOR
EC
ECU
218
EGYPT
EG
EGY
818
EL SALVADOR
SV
SLV
222
EQUATORIAL GUINEA
GQ
GNQ
226
ERITREA
ER
ERI
232
ESTONIA
EE
EST
233
ETHIOPIA
ET
ETH
231
FALKLAND ISLANDS (MALVINAS)
FK
FLK
238
FAROE ISLANDS
FO
FRO
234
FIJI
FJ
FJI
242
FINLAND
FI
FIN
246
FRANCE
FR
FRA
250
FRENCH GUIANA
GF
GUF
254
FRENCH POLYNESIA
PF
PYF
258
FRENCH SOUTHERN TERRITORIES
TF
ATF
260
GAGON
GA
GAB
266
GAMBIA
GM
GMB
270
GEORGIA
GE
GEO
268
GERMANY
DE
DEU
276
GHANA
GH
GHA
288
GIBRALTAR
GI
GIB
292
GREECE
GR
GRC
300
GREENLAND
GL
GRL
304
GRENADA
GD
GRD
308
GUADELOUPE
GP
GLP
312
GUAM
GU
GUM
316
GUATEMALA
GT
GTM
320
GUERNSEY
GG
GGY
831
GUINEA
GN
GIN
324
GUINEA-BISSAU
GW
GNB
624
GUYANA
GY
GUY
328
HAITI
HT
HTI
332
HEARD ISLAND AND MCDONALD ISLANDS
HM
HMD
334
HOLY SEE (VATICAN CITY STATE)
VA
VAT
336
HONDURAS
HN
HND
340
HONG KONG
HK
HKG
344
HUGARY
HU
HUN
348
ICELAND
IS
ISL
352
INDIA
IN
IND
356
INDONESIA
ID
IDN
360
IRAN (ISLAMIC REPUBLIC OF)
IR
IRN
364
IRAQ
IQ
IRQ
368
IRELAND
IE
IRL
372
ISLE OF MAN
IM
IMM
833
ISRAEL
IL
ISR
376
ITALY
IT
ITA
380
JAMAICA
JM
JAM
388
JAPON
JP
JPN
392
JERSEY
JE
JEY
832
JORDAN
JO
JOR
400
KAZAKHSTAN
KZ
KAZ
398
KENYA
KE
KEN
404
KIRIBATI
KI
KIR
296
KOREA, DEMOCRATIC PEOPLE’S REPUBLIC OF
KP
PRK
408
 
KOREA, REPUBLIC OF
KR
KOR
410
KUWAIT
KW
KWT
414
KYRGYZSTAN
KG
KGZ
417
LAO PEOPLE’S DEMOCRATIC REPUBLIC
LA
LAO
418
LATVIA
LV
LVA
428
LEBANON
LB
LBN
422
LESOTHO
LS
LSO
426
LIBERIA
LR
LBR
430
LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA
LY
LBY
434
LIECHTENSTEIN
LI
LIE
438
LITHUANIA
LT
LTU
440
LUXEMBOURG
LU
LUX
442
MACAO
MO
MAC
446
MACEDONIA, FORMER YUGOSLAV REPUBLIC
MK
MKD
807
MADAGASCAR
MG
MDG
450
MALAWI
MW
MWI
454
MALAYSIA
MY
MYS
458
MALDIVES
MV
MDV
462
MALI
ML
MLI
466
MALTA
MT
MLT
470
MARSHALL ISLANDS
MH
MHL
584
MARTINIQUE
MQ
MTQ
474
MAURITANIA
MR
MRT
478
MAURITIUS
MU
MUS
488
MAYOTTE
YT
MYT
175
MEXICO
MX
MEX
484
MICRONESIA, FEDERATED STATES OF
FM
FSM
583
MOLDOVA, REPUBLIC OF
MD
MDA
498
MONACO
MC
MCO
492
MONGOLIA
MN
MNG
496
MONTENEGRO
ME
MNE
499
MONTSERRAT
MS
MSR
500
MOROCCO
MA
MAR
504
MOZANBIQUE
MZ
MOZ
508
MYANMAR
MM
MMR
104
NAMIBIA
NA
NAM
516
NAURU
NR
NRU
520
NEPAL
NP
NPL
524
NETHERLANDS
NL
NLD
528
NETHERLANDS ANTILLES
AN
ANT
530
NEW CALEDONIA
NC
NCL
540
NEW ZEALAND
NZ
NZL
554
NICARAGUA
NI
NIC
558
NIGER
NE
NER
562
NIGERIA
NG
NGA
566
NIUE
NU
NIU
570
NORFOLK ISLAND
NF
NFK
574
NORTHERN MARIANA ISLANDS
MP
MNP
580
NORWAY
NO
NOR
578
OMAN
OM
OMN
512
PAKISTAN
PK
PAK
586
PALAU
PW
PLW
585
PALESTINIAN TERRITORY, OCCUPIED
PS
PSE
275
PANAMA
PA
PAN
591
PAPUA NEW GUINEA
PG
PNG
598
PARAGUAY
PY
PRY
600
PERU
PE
PER
604
PHILIPPINES
PH
PHL
608
PITCAIRN
PN
PCN
612
POLAND
PL
POL
616
PORTUGAL
PT
PRT
620
PUERTO RICO
PR
PRI
630
QATAR
QA
QAT
634
REUNION
RE
REU
639
ROMANIA
RO
ROU
642
RUSSIAN FEDERATION
RU
RUS
643
RWANDA
RW
RWA
646
SAINT HELENA
SH
SHN
659
SAINT KITTS AND NEWS
KN
KNA
659
SAINT LUCIA
LC
LCA
662
SAINT PIERRE AND MIQUELON
PM
SPM
666
SAINT VINCENT AND THE GRENADINES
VC
VCT
670
SAMOA
WS
WSM
882
SANMARINO
SM
SMR
674
SAO TOME AND PRINCIPE
ST
STP
678
SAUDI ARABIA
SA
SAU
682
SENEGAL
SN
SEN
686
SERBIA
RS
SRB
688
SEYCHELLES
SC
SYC
690
SIERRA LEONE
SL
SLE
694
SINGAPORE
SG
SGP
702
SLOVAKIA
SK
SVK
703
SLOVENIA
SI
SVN
705
SOLOMON ISLANDS
SB
SLB
090
SOMALIA
SO
SOM
706
FIATA
WCA
UTİKAD
İMEAK DENİZ TİCARET ODASI
KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ